Стадион Панатенаик в Атина – легендарният дом на Олимпийските игри

Стадион Панатенаик в Атина – легендарният дом на Олимпийските игри
Снимка: Robert Pittman
11 Май 2015

Първите организирани спортни събития в Европа са били гръцките Олимпийски игри, които съществуват в международен формат и до ден-днешен. Логично, легендарните места за Игрите са намират именно в средиземноморската страна, а една от знаковите точки в историята на състезанията е стадион Панатенаик.

Един от най-старите стадиони в света е построен в дъното на естествена малка долина между хълмовете Агора и Ардетос, на които е имало разположени дървени пейки за феновете. В древни времена там са се провеждали Панатенаикийските игри, които са били по модела на Олимпийски игри и са се състояли на всеки 4 години в чест на богинята Атина. Игрите са включвали религиозни фестивали, церемонии и културни събития. Самите спортове са били бокс, борба, демонстративни битки на пехотинци и кавалерия, хвърляне на копие от кон и състезание с колесници, в което човекът трябва да скочи от колесницата, да тича до нея и после да скочи обратно. Тези игри са започнали през 566 година пр.Хр. и са продължили до 3-и век сл.Хр. С времето и мястото се облагородява като през 329 г. пр.Хр. зрителите вече се разполагат на мраморни пейки.

Снимка:Emmanuel Eragne

Панатенаик става важно място за гръцкото общество между 140-144 г. сл.Хр., когато стадионът е разширен и реновиран от Херод Атикус, който го прави във формата на подкова.По негово време до мястото вече се е стигало през мраморни мостове, а край портата е имало мраморни, бронзови и златни статуи.

Снимка:Richard Graves

Снимка:Darren Foreman

След разпадането на Римската империя, стадионът е забравен за около 1500 години, когато в историята се намесва гръцкият бизнесмен и филантроп Евангелос Цапас. С негова подкрепа Панатенаик е възстановен достатъчно за първите Олимпийски игри през 1859 г. През 1870 г. дървените пейки отново са на хълмовете, капацитетът е 30 хиляди души, а Панатенаик е домакин на Игрите през 1875 г. и тези през 1888-89 г.

Прочетете повече на peika.bg

Прочетете още